Bakan Karaismailoğlu: İstanbul’da hizmet fırtınası estirmeye devam ediyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu bugün saat 11.00’da Sirkeci’de bulunan Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı Sistem ve Yaya Odaklı yeni jenerasyon ulaşım projesinin Birinci Ray Kaynağı Töreni’ne katıldı. Bakan Karaismailoğlu çalışmaları yerinde denetim ettikten sonra proje süreci hakkında basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasının akabinde Bakan Karaismailoğlu ve Fatih Belediye Lideri Mehmet Ergün Turan ile ray kaynağı yaptı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “İstanbul’da, kent içi raylı sistemlerde sahip olduğumuz vizyonun aktüel bir örneği olacak, bir öteki değerli güne daha şahit oluyoruz. Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Reakreasyon Odaklı Dönüşüm Projesi birinci ray kaynağı merasimi vesilesi ile sizlerle bir ortaya gelmekten duyduğum memnuniyeti tabir ediyor, hepinizi hürmetle selamlıyorum. Türkiye’nin dört bir köşesinde olduğu üzere dünyanın sayılı metropollerinden biri olan İstanbul’da da hizmet ve eser fırtınası estirmeye devam ediyoruz. Yalnızca geride bıraktığımız ekim ayında Türkiye’nin doğusundan batısına dev ulaşım projelerinin hayata geçtiği ve yenilerinin temellerinin atıldığı bir periyoda şahit olduk.

Sadece Ekim ayı boyunca; Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı’mızın açılışını gerçekleştirerek İstanbullular’ın hizmetine sunduk. Akabinde Çanakkale’de, vizyon projelerimizden Ayvacık-Küçükkuyu Yolu ve Troya-Assos tünellerinin açılışını gerçekleştirdik. Malatya’yı Sivas’a bağlayan Malatya-Hekimhan Yolu’nu bölünmüş yol olarak hizmete açtık. Diyarbakır Etraf Yolu ve Bitlis Etraf Yolu ile Kavşağı’nın açılışlarını gerçekleştirdik. Balıkesir Kuzeybatı Etraf Yolu’nun temelini attık, Bandırma Farklı Düzeyli Kavşağı’nın açılışını gerçekleştirdik. Dün Kayseri Tramvay çizgimizin birinci tramvay aracının teslim merasimini gerçekleştirdik. Bugün de yalnızca bir kent içi raylı sistem projesi değil tıpkı vakitte yaya odaklı yeni jenerasyon ulaşım projesi olan Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı sistem projemizde birinci ray kaynağı ile çok değerli bir evreyi başlatıyoruz” dedi.

“TÜM ÇALIŞMALARI 2023 YILININ MAYIS AYINA KADAR TAMAMLAMAYI HEDEFLİYORUZ”

Bakan Karaismailoğlu “Şehirlerde toplu taşımanın ve bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması ve yayalaştırma projelerine dair genel konsepti oluşturuyor ve bunun gelişmesine çok ehemmiyet veriyoruz. Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Rekreasyon Odaklı Dönüşüm Projemiz de bunun en hoş örneklerinden biridir. 8,3 kilometrelik, 8 istasyona sahip Sirkeci-Kazlıçeşme çizgisi bir raylı sistem projesi olması ile birlikte; 8,5 kilometre bisiklet yolu, 8,5 kilometre yaya yolu, 10 bin 120 metrekare meydan ve rekreasyon alanları, 6 bin metrekare kapalı toplumsal kültürel alanı, 74 bin metrekare yeni yeşil alanı, 3 adet yaya üst geçidi, 22 adet karayolu ve yaya alt geçidi, Yedikule, Kocamustafapaşa, Yenikapı, Kumkapı olmak üzere 4 adet tescilli istasyonu, Sirkeci ve Cankurtaran olmak üzere 2 adet yenilenecek istasyonu ve Kazlıçeşme ile Cerrahpaşa’daki 2 yeni istasyonu ile İstanbul halkına ulaşım muhtaçlığının yanı sıra sosyokültürel, turizm, ekonomik, ekolojik, rekreasyon, spor, gezinti, bisiklet, skuter üzere yeni imkanlarla da hibrit karakterde, yeni kuşak bir ulaşım projesi olacaktır. Tüm çalışmalarımızı 2023 yılının mayıs ayına kadar tamamlamayı hedefliyoruz. Projemizin tamamlanmasıyla 2023-2053 yılları ortasındaki ekonomik yararımız; Karayolu Bakım ve İşletme yararından 425 milyon 562 bin euro, kazalardaki azalma karından 116 milyon 971 bin Euro, vakit yararından ise 242 milyon 544 bin euro olmak üzere çizgimizin toplam ekonomik yararı 785 milyon 77 bin euro olacaktır” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir