Cannes Film Festivali, İranlı oyuncu Taraneh Alidoosti’nin idam cezalarına tepki gösterdikten gözaltına alınmasını kınadı

Cannes Sinema Şenliği, İran’da oyuncu Taraneh Alidoosti’nn Mahsa Amini hareketlerine bağlı olarak infaz edilen idam cezalarına reaksiyon gösterdikten sonra gözaltına alınmasını kınadı. 

Cannes Sinema Şenliği, Oscar ödüllü Satıcı sinemasında rol alan İranlı oyuncu Taraneh Alidoosti’nin İran’da gözaltına alınmasını kınadı. Şenlik, Alidoosti’nin derhal hür bırakılmasını istedi.

Alidoosti, Instagram hesabında Mahsa Amini protestolarıyla ilgili infaz edilen birinci idam cezasına reaksiyon gösterdiği paylaşımda bir hafta sonra gözaltına alındı. Alidoosti’nin “ülke genelinde yaşanan protestolarla ilgili yanlış bilgi yaymak” hatasından gözaltına alındığı belirtildi.

Alidoosti, Instagram paylaşımında “Onun ismi Mohsan Shekari’ydi. Bu katliamı izleyip harekete geçmeyen her milletlerarası tertip insanlığın utancıdır” yazmıştı.

Shekari, Mahsa Amini aksiyonlarında bir güvenlik görevlisine saldırdığı gerekçesiyle idam edilmişti.

Oyuncu Alidoosti, eylül ayında bu yana Mahsa Amini aksiyonlarına açık bir formda dayanak veriyordu. Başörtüsünü çıkardığı fotoğrafını paylaşan Alidoosti’nin Instagram hesabı askıya alınmıştı.

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin “başörtüsü kurallarına uymadığı” gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesi sonrası başlayan protestolar 3 aydır sürüyor. Şovlarda en az 450 kişinin hayatını kaybettiği belirtilirken 18 binden fazla gözaltı olduğu belirtiliyor.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir