Cumhurbaşkanlığı’ndan İmamoğlu kararı yorumu: Unutulmasın ki taklitler her zaman aslını yüceltir

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na YSK üyelerine hakaret ettiği suçlamasıyla verilen mahpus cezası hakkında yürütülen tartışmalar için,  “İmamoğlu’na verilen cezadan sonra ‘Bu kararla Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın büyük siyasi yürüyüşüne başladığı duruma getirildi’ görüşü kökten yanlıştır ve asla gerçekçi değildir. Ekrem İmamoğlu’nu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a benzetmek teşbihte asıllı yanılgı yapmak demektir” tabirlerini kullandı.

HaberTürk’ün haberine nazaran Uçum; “Bu kararı hukuken ele almayıp yalnızca siyasi açıdan istismar edenlerin bu planlarının toplumsal karşılık bulması mümkün değildir. Unutulmasın ki taklitler her vakit aslını yaşatır, aslını yüceltir” dedi.

Uçum, şöyle konuştu:

“Birincisi Ekrem İmamoğlu cürmü mahkemece sabit görüldüğü için ceza aldı. YSK üyelerine “ahmak” demek hakarettir. Bu kabahat şura halinde çalışan kamu görevlilerine karşı işlenmiştir. Kamu kabahatidir. Siyasalların kendi ortalarında vakit zaman gerçekleşen sonu aşan kelamların tabir özgürlüğü kapsamında kıymetlendirilmesi siyaset yapmanın gereği olarak kabul ediliyor ve ceza verilmiyor. Lakin yüksek yargı vazifelileri için misyonları sebebiyle söylenen hakaret kelamının tabir özgürlüğü için de kıymetlendirilmesi hukuken mümkün değildir. Sonuçta olayda nitelikli hakaret hatası olduğu mahkemece tespit edilmiş.

Oysa Cumhurbaşkanı Erdoğan hata işlediği için değil şiir okuduğu için yani söz özgürlüğünü kullandığı için ceza almıştı.

Ekrem İmamoğlu’na verilen ceza, mahallî mahkemenin kararı çerçevesinde hukuka uygundur. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verilen ceza, hukuka alışılmamıştır. Bunu da o periyot ve sonrasında herkes kabul etmişti. Karar üzerinden bakıldığında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın durumuyla İmamoğlu’nun durumu açısından hiçbir benzerlik yoktur.

İkincisi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi yürüyüşü; mağdurların, mazlumların ve ezilmişlerin hakkını, hukukunu savunma çabası olmuştur.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başörtüsü de içinde tüm yasaklara karşı yükseltilen toplumsal gayretten tabir ve inanç özgürlüğü için yükselen toplumsal hassaslığa kadar büyük ve çeşitliliği olan bir kitle hareketinin, geniş cepheli yüksek bir toplumsal dalganın sonucudur.

Bu ülkenin muhafazakarlarının, Kürt’lerinin, azınlıklarının, toplumsal ve ekonomik açıdan ezilmişlerinin, ötekileştirilmişlerinin sesi, kelamı, savunucusu olan Cumhurbaşkanı Erdoğan çetin, riskli ve büyük bedeller gerektiren çok yönlü bir mücadelenin lideri olmuştur. Halka hizmet siyasetinin mimarı olmuştur.

Ekrem İmamoğlu hangi haklı talebin hangi haklı bölümün gayretini yapmıştır ki Cumhurbaşkanı Erdoğan’a emsal bir süreç yaşamış olsun. Büsbütün pozisyonel ve statü siyaseti yapan, imtiyaz kaybı kaygısındaki bir kısmın takviye verdiği, kendisine verilen Belediye Başkanlığı misyonunu dahi layıkıyla yapamayan birinin sürecini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a benzetmek zorlama bir uğraştan öteye gitmez. Ve kitle, siyaset, başkan münasebetinin anlaşılmadığını gösterir.

“Erdoğan hiçbir vakit hakaret sayılabilecek kelam söylemedi” 

Üçüncüsü evvel siyasi lider sonra ülke lideri ve nihayetinde dünyanın en tesirli iki-üç başkanından biri olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, mütevaziliğiyle ve halka dayanan siyasetiyle Türkiye toplumunun ezici çoğunluğunun gönlünde yer buldu. Ayrıyeten Cumhurbaşkanı Erdoğan ağır yargısal haksızlıklara uğramasına karşın (şiire ceza, kapatma davası, 367 kararı gibi) hiçbir vakit savcılara, yargıçlara, yüksek yargıçlara hakaret sayılabilecek bir kelam söylemedi.

İmamoğlu ise hakaret etmeyi kendine hak gören tutumuyla, üstenci biçimiyle öne çıkıyor. Halka dayalı siyaset karşısında son derece yetersiz olan temsil siyasetini dahi halka zirveden bakmak olarak görüyor. Gelinen noktada yalnızca bir kısmın mecburen katlandığı ve bir kısmında işe fayda olduğunu düşündüğü bir figüre dönüştü.

Hukuken farklı, siyaseten farklı, toplum nezdinde farklı, liderlik özellikleri kökten farklı iki durum ve iki kişi ortasında benzerlik kurmak yalnızca bir rol kapma eforu ve siyasi mühendislik çabasıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir