Fenerbahçe’de Jorge Jesus’tan İstanbul’da Flamengo günleri

Fenerbahçe’de Jorge Jesus fırtınası esmeye devam ediyor. Üstün Lig’de liderlik koltuğunu kapması ve Avrupa Ligi’nde de kümesini önder bitirip ekibi son 16’ya direkt taşıması Jesus’a olan inancı ve sevgiyi daha da artırdı.

Portekizli çalıştırıcı da kısa müddette İstanbul’a ve Fenerbahçe’ye ahenk sağladı. Az vakitte çok değerli işler başaran deneyimli teknik yönetici akıllara Flamengo günlerini getirdi.

Jesus, 2019-2020 ortasında Brezilya’da Flamengo’da yakaladığı başarılı ortamı, uyumlu ekibi ve taraftarla sevgi bağını Fenerbahçe’de de buldu.

Bu durum da muvaffakiyete giden yolu kolaylaştırdı. Jorge Jesus, ülkesi Portekiz’de Benfica ve Sporting üzere iki büyük kulüple de başarılı olmuştu. Lakin Flamengo’da farklı ve özel bir bağ oluşturan Jesus, Fenerbahçe’de de misal bir süreç yakaladı. Sarı-lacivertli kadronun başında 4 ay üzere kısa bir müddette hem kırdığı rekorlar hem de tarihe geçecek adımlarla isminden ziyadesiyle kelam ettirdi.

Flamengo’da da 1 sene kalmasına karşın başta Copa Libertadores olmak üzere tam 5 kupa kazanan Jorge Jesus, kulüp efsaneleri ortasına girmişti.

Şu anda 2014’ten beri şampiyonluk bekleyen ve kupalara hasret olan Fenerbahçe’de tüm topluluk önemli manada havaya girdi. Yakın geçmişteki eski teknik yöneticilerde tam manasıyla aradığını bulamayan sarı-lacivertlilerde bu sefer herkes Jorge Jesus ismi etrafında birleşti.

Öte yandan Flamengo’da Portekizce rahatlığını yaşayan Jorge Jesus, Fenerbahçe’de de lisan sorunu çekmiyor. Takımda Brezilya ve Portekizli futbolcuların fazlalığı kadar Portekizce bilen oyuncuların olması, teknik takımının büsbütün Portekizce konuşması ve ekibinin ahengi da Jesus’u rahatlattı.

1 yılda 5 kupa

Jorge Jesus’un teknik yöneticilik mesleğindeki elbet en özel kulübü Flamengo oldu. Brezilya takımında 2019-2020 ortası yalnızca 1 yıl çalışmasına karşın tam 5 kupa birden kazanan Jesus, tarihe geçti. Portekizli çalıştırıcı, Flamengo ile Brezilya Serie A şampiyonluğu, Libertadores Kupası, Sudamericana şampiyonluğu, Brezilya Üstün Kupası ve Brezilya Kupası kazandı. Jesus ayrıyeten Flamengo ile FIFA Kulüpler Dünya Kupası finali de oynadı. 

Güven kazandı

Kısa müddette Fenerbahçe’ye damgasını vuran ve fark yaratan Jorge Jesus tüm topluluğun itimadını kazandı. Elde ettiği saha sonuçlarıyla bir nevi ezberleri yıkan Jesus’un kararları büyük inanç uyandırıyor. Tüm kulüp Portekizli çalıştırıcıya takviye oluyor. Ayrıyeten futbol kamuoyunda da Jorge Jesus herkes tarafından hürmet kazanmış durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir