MSG Başkanı Ferhat Göçer: ‘Konser iptallerine karşı dava açacağız’

Aleyna Tilki’nin 2022 Pırlanta Pirinç Kültür ve Sanat Şenliği kapsamında ilçede 24 Eylül Cumartesi günü vereceği konserin, Tilki’nin dün İstanbul’da yapılan LGBTİ+ tersi aksiyona yönelik reaksiyonu nedeniyle MHP’li Osmancık Belediyesi tarafından iptal edildiği duyuruldu.

Aleyna Tilki, toplumsal medya hesabında dün yaptığı paylaşımda, İstanbul’da dün yapılan LGBTİ + aykırısı yürüyüşe ait şu bildirisi yayınlamıştı:

“LGBTİ + zıddı yürüyüş ne ya? Toplumda yarattığınız ayrımcılığın bir karması yok mu zannediyorsunuz? His ve tensel dünyalarımızın protesto edilmesi tabiata aykırı! Zihniyetler çok fecî.”

Bunun üzerine Osmancık Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada ise şu sözlere yer verildi; “İlçemiz kadim medeniyetlere konut sahipliği yapmış tarih ve kültür kentidir. Osmancık halkı, sanata ve sanatkara büyük paha vermektedir. Lakin müzikçi Aleyna Tilki’nin röportajlarında ve 17.09.2022 tarihinde toplumsal medyada yapmış olduğu kültürümüzle bağdaşmayan açıklamaları, halkımızın nezdinde ıstırapla karşılanmıştır. 24 Eylül Cumartesi günü düzenlenmesi planlanan konser, bugün prestijiyle iptal edilmiştir.”

Yakın vakitte Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise iptal edilen konser ve şenlikler için “Eğer haksız bir uygulama olduğu düşünülüyorsa, hukuk yoluyla karar düzeltme talep edilebilir” demişti.

MSG’NİN CEVABI

Bunun üzerine gazetemize görüş veren Musiki Yapıtı Sahipleri Grubu Meslek Birliği MSG’nin Yönetim Kurulu Başkanı, müzisyen Ferhat Göçer, “Bütün bu şenliklerde eserler kullanılıyor, bunlar bizim üyelerimizin yapıtları ve biz bunlardan telif alıyoruz. Münasebetiyle bu iptallerin tamamı mali, maddi olarak bizim bütün üyelerimizin telif alamamasına sebep oluyor ve maddi olarak bizi etkiliyor. Biz bunlara ait olarak büsbütün bunu iptal edenlere karşı ziyanımızı tazmin edici davalar açacağız. Eser sahibinin, yorumcunun, organizatörün, o tertibin, şenliğin bütün işçilerin hepsinin önemli maddi ve hak kayıpları var burada, bunların yani eser sahiplerinin haklarının takipçisi olacağız. İptal ediliyor ise ilgili makamın bu ziyanı karşılaması lazım. Biz bu iptallerin tazminat davalarının takipçisi olacağız” dedi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir