Sahipsiz mezarlar da suya gömülüyor

Çoruh’un üzerine projelendirilip, temeli 26 Şubat 2013’te atılan, 275 metre gövde yüksekliğiyle Türkiye’nin en yüksek, dünyanın 5’inci en yüksek barajı Yusufeli Barajı ile Hidroelektrik Santrali (HES) inşası tamamlandı. 558 megavat kurulu gücüyle ülke iktisadına yıllık 5 milyar lira katkı sağlayacak projeyle gövdesi, düşey ve yatay düzlemde kavisli biçimde tasarlanan dev gövdenin gerisinde depolanan suyun potansiyel gücü, yıllık ortalama 1 milyar 900 milyon kilovat saatlik elektrik gücüne dönüştürülecek. 2,3 milyar metreküp su depolama hacmine sahip baraj, 29 Mayıs 2023’te elektrik üretimine geçecek.

Su düzeyi 78 metreyi aştı

22 Kasım’da su tutmaya başlayan Yusufeli Barajı’nda su düzeyi, 78,10 metreye yükseldi, 88,15 milyon metreküp su depolandı.

Sahipsiz mezarlıklar da tabanda kalacak

Büyük göçün sona yaklaşıldığı ilçede, ihtar ve hoparlörlerden yapılan anonslara karşın yeni yerleşim alanlarına nakledilmeyen sahipsiz 100’e yakın mezarlar da suya gömülecek. Baraj havzasında eski köy yerleşim yerleri ile birçok ulaşım yolunun su altında kaldığı ilçede bugüne dek yaklaşık 700 mezar, yeni yerleşim yerlerine nakledildi. Baraj suyunun yaklaştığı ilçedeki Ahlat Kabristanlığı’nda sahipsiz kimi mezarların numaralandığı, kimilerinde da mezar taşlarının bulunduğu görülüyor.

‘İstimlakta var ancak mezarda yoklar’

Taşınmayan mezar sahiplerine Aşık Mahzuni Şerif’in beytiyle seslenen ilçe sakini Ali Polat “Bak taşına acı acı. Kurumuş yeşil otları, toprak olmuş umutları. Gökte mazi bulutları. Bu mezarda bir garip var. Evet, bunlar garip; aileler, istimlak parasında var lakin mezarda yoklar” dedi.

Remziye Songül Güngör de “Burada birçok insanın mezarı sular altında kalacak. Bu mezarlara hassas olmalıyız. Belediye tarafından burada çalışma yapıldı lakin sahibi olmayınca taşınmadı. Hüzünlü bir durum” diye konuştu.

Alparslan Güngör ise, “Bu mezarlıklar sahipsiz kaldı. Belediye numaraladı lakin kimse taşımadı. Başvurulmaması halinde sular altında kalacak. Bu mezarların da taşınması lazım” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir