Sahnede atılan tokat, skandallar, eylemler… 2022 yılında sanat dünyasına damga vuran olaylar…

Sahnede tüm dünyanın gözü önünde meslektaşına tokat atan da oldu, 20 yıl sonra eski aşkına dönen de… Bu yıl kültür sanat ve magazin dünyası pandemi periyodunun sakinliğini üzerinden atmışa benziyor. Tıpkı Jennifer Lopez ve Ben Affleck aşkı üzere her şey kaldığı yerden devam ediyor. İşte 2022’de en çok konuşulan, hatta birçok vakit nefes almayı unutturacak kadar gündem olan olaylar…

OSCAR ÖDÜLLERİNDE TOKAT KRİZİ

Bu yılın en sansasyonel isimlerinden biri Will Smith oldu. Ünlü oyuncui Oscar Ödül Töreni’nde o denli bir şey yaptı ki tüm dünya günlerce, hatta haftalarca bu olayı konuştu. Smith, hem de en âlâ erkek oyuncu kısmında aday olmuşken sahnede sunucu olarak misyon alan ünlü komedyen Chris Rock’a tokat attı. Smith’in bu halinin nedeni ise Rock’ın, Smith’in eşi Jada Pinkett-Smith’i espri konusu yapmasıydı. Evvel Rock’ın esprisine gülen Smith, eşinin yüzündeki hoşnutsuzluğu gördükten sonra sahneye çıkarak Rock’a tokat attı.

Olaydan dakikalar sonra Smith’in en güzel erkek oyuncu mükafatını alması ise farklı bir gündem oldu. Smith, yaşananlardan sonra akademi tarafından cezalandırıldı ayrıyeten epeyce geç olsa da Rock’tan da özür diledi.

20. YILINDA HOGWARTS’A DÖNÜŞ

Yılın birinci gününde Harry Potter hayranlarını bir sürpriz bekliyordu. 20 yıl evvel yayınlanan serinini birinci sinemasının yıl dönümü için çabucak hemen tüm oyuncu takımı bir ortaya geldi. Oyuncular sinemaların çekimleri sırasında yaşadıklarını, anılarını anlatarak izleyicilerin uzun vakittir bekledikleri buluşmayı yaşadılar ve yaşattılar.

KIM KARDASHIAN MI MARILYN MONROE MU?

Kim Kardashian, özel hayatıyla bu yılın en çok konuşulan isimleri ortasında yer alsa da birebir vakitte Met Gala için tercih ettiği kostümle de dikkat çekti. Kardashian, Met Gala için Marilyn Monroe’nun ikonik elbisesini giymeyi seçmişti; lakin bir kesim ünlü ismi elbiseye ziyan vermekle suçladı.

Ayrıca Kardashian elbisenin içine girebilmek için sıkı bir diyet yapmış fakat tekrar de tam olarak elbisenin fermuarını kapatmayı başaramayınca bir aksesuar kullanmak zorunda kalmıştı.

BALENCIAGA’DA KRİZ

Bu yıl moda dünyası ünlü marka Balenciaga’nın skandal kampanya görselleriyle çalkalandı. Lüks moda markası, son reklam kampanyasıyla olay oldu. Kampanya için çekilen fotoğraflarda yer alan çocukların ellerindeki oyuncakların seks oyuncaklarına benzetilmesi toplumsal medyanın gündemine bomba üzere düştü.

JOHNNY DEPP’İN KENDİNİ AKLAMA SAVAŞI

Amber Heard ve Johnny Depp, boşanmış olmalarına karşın Hollywood’un ünlü çifti yine gündemdeydi. Tüm dünya haftalarca Amber Heard ve Johnny Depp davasını adeta nefes almadan takip etti. Bir davadan çok, dizi üzere bir sonraki duruşma ve şahitler heyecanla beklendi. 23 gün süren davada da sık sık şoke edici, enteresan anlar yaşandı.

İkilinin, tüm dünyaya yansıyan davalarının sebebi ise Amber Heard’ün 2018’de kaleme aldığı ve Washington Post’ta yayınlanan yazıydı. Heard, bu yazıda isim vermese de Johnny Depp’i “kadın döven” ve kendini de şiddete maruz kalmış bir halk figürü olarak tanımladı. Tam da bu periyotta “MeToo” hareketinin tesiriyle Heard, pek çok ünlü ismi ve hatta stüdyoyu gerisine almayı başardı.

Johnny Depp, Heard’ün yazısıyla bir arada prestijini süratle kaybetmeye başladığı üzere birebir vakitte projelerden de çıkarılmaya başlandı. Fantastik Canavarlar ve Karayip Korsanları serilerindeki rollerinden olurken kendine proje bulmakta da zorlandı. Depp, sonunda Heard’e karşı bir hakaret davası açtı, Heard de tekrar Depp’e karşı dava açtı ve sonunda ikili ayrılıklarından sonra tekrar mahkemede karşı karşıya geldi ve dava Depp’in zaferiyle sonlandı.

20 YIL GECİKMELİ DÜĞÜN

Jennifer Lopez ve Ben Affleck, 20 yıl gecikmeli olsa da nihayet memnun sona ulaşmayı başardı. Çiftin bir ortaya gelmesi kadar düğün haberleri de hayranlarını sevindirdi.

37 YIL SONRA LİSTELERDE BİRİNCİ SIRAYA YERLEŞEN ŞARKI

Netflix’in tanınan bilimkurgu dizisi Stranger Things’in yayınlanan son döneminde kullanılan nostaljik bir müzik, Amerika’nın en hit 10 müziği listesine girmeyi başardı.

80’li yıllarda geçen bilimkurgu dizisi “Stranger Things”, Kate Bush’un 1985’te çıkan “Running Up That Hill” isimli müziğine dördüncü döneminin son kısmında yer verdi. Ve müzik, piyasaya sürülmesinden 37 yıl sonra, ABD’deki En Uygun 10 Hit listesinde sekizinci sıraya kadar yükseldi.

İKLİM AKTİVİSTLERİ İŞ BAŞINDA

Küresel ısınma tüm dünyanın en kıymetli sorunu; tahlili için dünya önderleri, bilim insanları çalışmalar yapslar da bunlar iklim aktivistlerini pek de tatmin etmemiş olacak ki birbirinden farklı protestolarla dikkat çekmeyi başardılar.

Özellikle dünyaca ünlü tablolara kendilerini yapıştırmaları ya da çorba dökmeleriyle dikkat çeken aktivistler, sanat etraflarında de tartışma yarattılar. Pek çok sanatsever, bu hareketlerin gayesinde yer alan kitlenin esasen iklim değişikliği konusunda duyarsız olmadığını savunsa da aktivistler istedikleri üzere dikkat çekmeyi de başarmış görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir