Sonbahar depresyonuna iyi gelen besinler

Sonbaharda değişen hava şartları; mutsuzluk, halsizlik ve memnuniyetsizlik üzere his durumları ile sizi depresyona sürükleyebilir. Sonbaharı daha dinamik, daha keyifli ve daha güç dolu geçirmek için Diyetisyen His Çiçek husus hakkında kıymetli bilgiler verdi.

Çiçek’in açıklamaları şöyle:

OMEGA-3 YAĞ ASİTİ KAYNAKLARINDAN FAYDALANIN 

Beynimizin yüzde 60’ı yağlardan oluşur. Omega-3 yağ asitleri de bu hoş yağ döngüsü içerisinde çok büyük bir hisseye sahiptir. Bu kıymetli unsur hudut hücrelerinin düzgün çalışmasını sağlarken öbür taraftan da bağırsaklarda meydana gelen problemleri giderir, bağırsak geçirgenliğini düzenler. Tabi ki sağlıklı hücre zarı ve sağlıklı bağırsaklar, sağlıklı ruhsal durum manasına geliyor ki buda depresyona karşı omega-3’ten varlıklı beslenmenin değerini artırıyor. Omega-3 yağ asitleri beden tarafından üretilmediği için besinlerle dışarıdan almak koşul.

Omega-3’ten varlıklı kaynaklar; soğuk su balıkları (somon,sardalya,hamsi,uskumru), ceviz, keten tohumu, semizotu, avokado, chia tohumun dan oluşuyor. Günlük beslenmenize bu kaynaklardan bir yahut birkaçını ek etmeniz ruhunuza yeterli gelecek, tasalarınızı yatıştıracak ve depresyon eğiliminizi ortadan kaldıracaktır.

TRİPTOFAN’DAN GÜÇLÜ BESİNLERİ MENÜLERİNİZE DAHİL EDİN

Triptofan; beyne kendini düzgün hisset sinyalleri gönderen, memnunluk, canlılık ve zindelik hissi veren serotoninin ön hususudur. Beden tarafından sentezlenmediği için besinlerle dışarıdan almanız gereken bir amino asittir. Triptofan dan güçlü besinler; sonbahar depresyonun çözülmesinde anahtar rol oynarlar.

Triptofan’dan varlıklı besinler: Hindi, yağsız kırmızı et, tavuk, peynir çeşitleri, muz, böğürtlen, fındık, fıstık, kabak çekirdeği, keten tohumu, susam’dır. Bu besinlerden günlük bir-iki porsiyon tüketmek kendinizi âlâ hissetmenizde size yardımcı olur.

VİTAMİN D KIYMETİNİZİ KESİNLİKLE DENETİM ETTİRİN

D vitamini de tasayı ve depresyonu azaltmaya katkıda bulunur.  D vitamininden varlıklı gıdalar(süt,yoğurt peynir,yumurta sarısı) ve bilhassa güneş ışınları,depresyona yatkınlığınızı azaltacak ve ruh halinizi olumlu etkileyecektir.

İYİ BİR RUH HALİ İÇİN SU İÇİN 

Havaların serinlemesi ile su tüketiminizde azalmalar meydana gelebilir. Bu durum; baş ağrısı, dikkatsizlik üzere durumlara neden olabilirken öteki taraftan duygusal gerilimin ve iç huzursuzluğunun artmasını da tetikleyebilir. O nedenle gün içerisinde su tüketiminize dikkat edin ve su içmek için susamayı beklemeyin.

EGZERSİZ DEPRESYONDAN KORUYOR UNUTMAYIN

Egzersizin en kıymetli faydalarından biri de gerilimi azaltıp depresyona karşı güçlü bir bariyer oluşturmasıdır.Kalitesi yüksek; sağlıklı  bir ömür sürmek istiyorsanız antrenmanı etkin hayatınızın içine yerleştirmelisiniz. Antrenman sırasında artan memnunluk hormonları (endorfin ve serotonin) gün içerisinde kendinizi daha düzgün hissetmenizi sağlayıp modunuzu yükseltecektir. Haydi durmayın gün içerisinde ki adım sayınızı arttırmak için uğraş edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir