Vurulan Kakhovka Barajı nedeniyle tahliyeler başladı: Rusya ve Ukrayna birbirini suçladı

Ukrayna ordusu “Güney” Operasyonel Komutanlığı Sözcüsü Vladislav Nazarov, Rus ordusunun Herson bölgesindeki Kakhovka Barajı’nı vurduğunu sav etti.

Nazarov toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Rus işgal birlikleri Kakhovka HES’i havaya uçurdu. Yıkımın boyutu, suyun suratı ve hacmi, muhtemel sel bölgeleri netleştiriliyor. Tüm hizmetler çalışıyor. Durum takip ediliyor.” tabirini kullandı.

Herson Bölgesi Askeri İdaresi Başkanı Aleksandr Prokudin da toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, sel tehdidi altındaki Dinyeper ırmağının sağ kıyısında yaşayanların tahliye edileceğini duyurdu. Prokudin, “İşgal altında olduğu için ırmağın sol kıyısındaki halkı tahliye etmek şu anda imkansız.” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, Kakhovka HES’teki duruma ait toplumsal medya hesabından açıklama yaptı. Bu olayla ilgili Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’in Ulusal Güvenlik ve Savunma Kurulunu toplayacağını belirten Yermak, “Bu bir etraf katliamıdır. Ruslar, Herson bölgesinin güneyinde ve Kırım’da insanların içme suyundan yoksun kalmasından, birtakım yerleşim yerlerinin ve biyosferin yok olmasından sorumlu olacaktır” değerlendirmesine bulundu.

“Sadece Ukrayna’nın zaferi güvenliği geri getirecektir”

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada,

“Rusların Kakhovka hidroelektrik santrali barajını yıkarak, Ukrayna topraklarının her köşesinden kovulması gerektiğini tüm dünyaya teyit ettiği”

paylaşımında bulundu.
Zelenskiy

, “Onlara tek bir metre bile bırakılmamalıdır zira onlar her metreyi terör için kullanmaktadır. Yalnızca Ukrayna’nın zaferi güvenliği geri getirecektir ve bu zafer gelecektir. Teröristler Ukrayna’yı su, füze ya da öteki bir şeyle durduramayacaklar.

” tabirini kullandı.

    Öte yandan Rusya’nın ilhak ettiği Novaya Kahovka şehri Belediye Başkanı Vladimir Leontyev, Ria Novosti haber ajansına verdiği demeçte, Kakhovka HES’in yıkılmasının akabinde su düzeyinin 2,5 metre yükseldiğini ve tüm hizmetlerin yerinde olduğunu savundu. Leontyev, Kakhovka HES’in yıkılmasının akabinde mümkün sel tehdidi nedeniyle birtakım bölgelerde tahliyelerin gerekebileceğini kaydetti.

AB: Ukrayna’daki baraj saldırısı savaş suçudur

Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Charles Michel, Ukrayna’daki Kahovka Barajı’nın vurulmasından Rusya’yı sorumlu tutarak bunun, savaş cürmü olduğu bildirdi.

Michel, Ukrayna’nın güneyindeki barajın bombalanmasıyla ilgili toplumsal medyadan açıklama yaptı.

Kahovka Barajı’na düzenlenen “eşi görülmemiş” taarruz nedeniyle şoke olduğunu söz eden Michel, sivil altyapıların tahrip edilmesinin, savaş kabahati olduğunu vurguladı.

Michel, bununla ilgili Rusya’yı ve birlikte hareket edenleri sorumlu tutacaklarını kaydetti.

Charles Michel, mevzuyu 29-30 Haziran’daki AB Başkanlar Tepesi’nde gündeme getireceğini ve su baskını alarmı verilen bölgeye daha fazla yardım gönderilmesini teklif edeceğini açıkladı.

NATO’dan Ukrayna’daki Kahovka Barajı’nın bombalanmasına tepki

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna’daki Kahovka Barajı’nın bombalanarak yıkılmasının “Rusya’nın savaşının gaddarlığını” gösterdiğini belirtti.

Stoltenberg, Ukrayna’nın güneyindeki Herson bölgesinde bulunan baraja yönelik atak hakkında toplumsal medyadan açıklama yaptı.

Barajın yıkılmasıyla binlerce sivilin tehlikeye atıldığını kaydeden Stoltenberg, bunun tıpkı vakitte önemli etraf hasarına sebep olduğunu vurguladı.

Stoltenberg, “Bu, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının gaddarlığını sergileyen zalimce bir aksiyondur.” sözünü kullandı.

Zaporijya Nükleer Santrali Yöneticisi Çerniçuk: Temas yok

Zaporijya Nükleer Santrali Yöneticisi Yuriy Çerniçuk, santralin soğutma sisteminin yıkılan Kahovka Hidroelektrik Santrali (HES) ile temasının olmadığını bildirdi.

Rus nükleer endüstrisinin resmi yayın organı Strana Rosatom’dan yapılan yazılı açıklamada, Kahovka HES’in yıkılması nedeniyle bölgeye yakın bir noktada bulunan Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki duruma ait bilgilere yer verildi.

    Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki 5 ünitenin “soğuk kapanma” durumunda olduğuna işaret edilen açıklamada, bir ünitenin ise “sıcak kapanma” durumunda olduğu ve soğutma havuzundaki su düzeyinin değişmeyerek 16,67 metrede kaldığı belirtildi.

Nükleer santralde bulunan çalışanın durumu denetim altında tuttuğunun tabir edildiği açıklamada, Kahovka HES’in yıkılmasına ve durumun nedenlerine ait şimdi resmi bilgi olmadığı kaydedildi.

    Açıklamada görüşlerine yer verilen Çerniçuk, “Santralin soğutma sisteminin yıkılan Kahovka HES ile teması bulunmuyor. Kullanılmış nükleer yakıt depolama havuzlarını soğutan su, etrafla yahut Kahovka rezervuarının suyuyla teması olmayan kapalı bir devredir. Sıcaklık giderme sistemi hem Kahovka rezervuarından gelen suyla hem de birkaç alternatif kaynakla doldurulabilir.” tabirini kullandı.

Ukrayna: Kahovka HES, Ukrayna ordusunun önünde maniler yaratmak için patlatıldı

Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal, “Rusya’nın Kahovka HES’i havaya uçurduğunu” öne sürerek, yaklaşık 80 yerleşim yerinin su baskını tehdidi altında olduğunu açıkladı.

Şmıgal, toplumsal medya hesabından, su altında kalan bölgelerde yaşayanları tahliye çalışmalarının devam ettiğine işaret ederek, “Şu anda Herson’daki Ostrov ilçesinden tahliye çalışmaları sürüyor. Mıkolayiv’e gidecek tahliye trenleri oluşturuldu.” tabirini kullandı.

Başbakan Şmıgal, Zaporijya Nükleer Güç Santrali’ne yönelik çevresel tesir ve tehdit değerlendirmesi yapılmasının da santrale erişimin olmaması nedeniyle zorlaştığını kaydetti.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak da Rusya’nın, Kahovka HES’i “havaya uçurduğunu” sav ederek, şunları aktardı:

“Amaçları, ilerleyen Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin önünde aşılmaz mahzurlar yaratmak, bilgi inisiyatifini engellemek, savaşın adil bir biçimde sona ermesini yavaşlatmaktır. Rusya, tüm zorlayıcı hukuksal sorumluluklarıyla birlikte derhal bir terör devleti olarak tanınmalıdır.”

742 kişi tahliye edildi

Ukrayna İçişleri Bakanlığı, şu ana kadar 742 kişinin tahliyesinin tamamlandığını açıkladı. Bakanlık, kimi yolların sular altında kalması nedeniyle ulaşımda karmaşanın yaşandığını, birtakım yerleşim yerlerine ulaşmayı imkansız hale getirdiğini bildirdi. Açıklamada, “Bu durum birtakım yerleşim yerlerine ulaşımı imkansız hale getiriyor. Tahliye grupları öbür yollar arıyor. Yaklaşık 80 yerleşim yeri potansiyel sel bölgesinde” denildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Herson bölgesinde yer alan lakin Rusların denetim ettiği Kakhovka Hidroelektrik Santralinin (HES) bombalanmasıyla ilgili olarak Ulusal Güvenlik ve Savunma Kurulu’nu acil topladı.

Ukrayna Dışişleri: Rusya bunu önceden planladı

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın gece saatlerinde Kakhovka barajına yönelik gerçekleştirdiği saldırıyı daha evvelden planladığını belirtti.

Bakanlık açıklamasında şu tabirlere yer verdi;

“6 Haziran gecesi Rusya Federasyonu, Herson bölgesinin süreksiz olarak işgal altındaki topraklarında Nova Kakhovka kasabası yakınlarında bulunan Kakhovka hidroelektrik santralinin barajını havaya uçurdu. Dnipro’nun her iki yakasındaki düzinelerce yerleşim yeri sel riski altında.

Herson bölgesindeki Ulusal Polis ve Devlet Acil Servis üniteleri, sivil nüfusu potansiyel sel bölgelerinden tahliye etmek için acil tedbirler alıyor. Herson Bölgesi’nin süreksiz olarak işgal edilen sol yakasında oturanlar alarma geçiriliyor.

Rusya Federasyonu’nun Kalhovka HES barajını patlatmasını, mümkün olduğu kadar çok can kaybına ve yıkıma neden olmayı amaçlayan Ukrayna’nın kritik altyapısına yönelik bir terör aksiyonu olarak kıymetlendiriyoruz. Kakhovka HES’e yönelik terör saldırısı daha evvel Herson bölgesindeki işgal güçleri ve Rus televizyonunda propagandacılar seviyesinde hararetle tartışıldı ve bu da bunun evvelce planlandığını gösteriyor.

Kakhovska HES barajının patlatılması, ekolojik ve teknolojik terör aksiyonudur. Avrupa’da son on yıllarda yaşanan en büyük insan üretimi felakettir ve Rusya’nın Ukraynalılara yönelik soykırımının bir öteki tezahürüdür. Bu, Rusya Federasyonu ile barış görüşmeleri daveti yapan ülkelere Kremlin’in karşılığıdır. Kakhovka rezervuarındaki su düzeyinin düşmesi nedeniyle, Rusya tarafından işgal edilen bir öbür kritik altyapı tesisi olan Zaporijjya NES’de de tehlike oluşturabilir.”

Kremlin: Ukrayna tarafının kasıtlı bir sabotajıdır

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Kahovka Hidroelektrik Santrali’ndeki (HES) hasarın Ukrayna’nın sabotajı sonucu meydana geldiğini söyledi.

Peskov, başşehir Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, sabah saatlerinde yıkılan ve bölgede sele neden olan Kahovka HES’e ait değerlendirmelerde bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gelişmeler hakkında bilgilendirildiğini aktaran Peskov,

“Putin hem Rusya Savunma Bakanlığından hem de ilgili öbür kurumlardan Kahovka HES etrafında gelişen duruma ait raporlar alıyor. Burada Ukrayna tarafının kasıtlı bir sabotajından bahsettiğimizi kesin olarak söyleyebiliriz”

diye konuştu.

    Peskov, Rusya’nın HES’e yönelik akında rol aldığına ait suçlamaları reddettiklerini vurgulayarak, “Kahovka HES’e yönelik taarruzun buyruğu Kiev tarafından verildi ve bu nedenle Ukrayna bu durumun sonuçlarının tüm sorumluluğunu üstlenmelidir.” dedi.

Bölgede son derece olumsuz şartların ortaya çıkabileceğine işaret eden Peskov, “Bu sabotaj, potansiyel olarak bölgedeki on binlerce insan, etraf ve şimdi belirlenmemiş diğer olaylar için önemli sonuçlara yol açabilir.” tabirini kullandı.

Ukrayna’nın Herson bölgesinde Rusların denetim ettiği Kahovka HES’in bombalarla vurulduğu duyurulmuş, bölgenin sel tehdidiyle karşı karşıya olduğunu belirten Ukraynalı yetkililer, olaydan Rusya’yı sorumlu tutmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir