Yunanistan’dan Çavuşoğlu’na yanıt: Gelecek yıla vurgu yaptılar

Türkiye ile Yunanistan ortasında devam eden tansiyon yılın son günlerinde de sürüyor… Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün düzenlediği toplantıda son periyotta gündeme gelen Girit’in etrafında kara sularının 12 mile çıkarılacağına dair haberler ile ilgili yaptığı açıklamaya Atina’dan karşılık gecikmedi.

Çavuşoğlu, “Son günlerde, Yunan basınında bilhassa Girit’in etrafında kara sularının 12 mile çıkarılacağına dair haberler var. Bizim bu mevzudaki tavrımız net. Değil 12, Ege’de 1 mil dahi kara suyu genişlemesine müsaade vermeyiz. Meclis’imizin bu mevzuda 1995’de aldığı karar nettir ve hala geçerlidir. Yunanistan’ı bir sefer daha uyarıyoruz. Gerine almaya çalıştıklarına güvenerek, düzmece kahramanlık peşinde koşma. Maceraya atılma. Sonu sizin için hiç yeterli olmaz” demişti. Çavuşoğlu’nun kelamlarına yanıt Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Giannis Oikonomou’dan geldi.

Oikonomou, “Türkiye’nin tehdit ve provokasyon taktiği mutlaka çıkmaz sokaktır zira Yunanistan’ın gözü korkutulmaz ve terörize olmaz” sözünü kullandı. Yunan hükümetinin milletlerarası maddelere bağlı olduğunu belirten Oikonomou gelecek yıl için de Türk yetkililere ikazda bulundu.

Oikonomou, “Türk yetkililerin bu tehditleri bırakması ve birebir yolu gelecek yıl da seçmemeleri yararlı olur” yorumunu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir